Władza już nawet nie próbuje

Przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi zadałem ówczesnemu kandydatowi a obecnie już wójtowi gminy Świlcza kilka pytań dotyczących problemów osób niepełnosprawnych na terenie mojej rodzinnej gminy. Nie będę ukrywał to czego się dowiedziałem bardzo mnie rozczarowało, niemniej ów pan obiecał przyjrzeć się tym problemom.
I co po oku? A no nic, jak było tak jest.
Tym co najbardziej mi nie daje spać po nocach były specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Nie wiem kto w gminie Świlcza wpadł na pomysł aby zadanie to powierzać firmie zewnętrznej. Powiem tylko tyle – ten kto to wymyślił powinien oglądać świat zza więziennych krat.
Sytuacja z roku na rok sytuacja zamiast się poprawić pogarsza się. Rotacja wśród pracujących terapeutek jest tak duża, że sami „zwierzchnicy” się w tym wszystkim gubią.
Dochodzi do sytuacji w których rodzic nie wie kto przyjdzie następnego dnia ćwiczyć z dzieckiem, o ile ktoś w ogóle przyjdzie.
Jeśli na portalu z ofertami z urzędu pracy pojawia się ogłoszenie pracy dla terapeuty do SUO wiadomo o jaką firmę chodzi. Wystarczy porównać to co oferują tym młodym dziewczynom z tym co firma zgarnia z budżetu państwa za „swoje” usługi by stwierdzić – ktoś wie jak się urządzić.
SUO w takim wydaniu to wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto. Dzieci na tym nie wiele korzystają. Gdy już terapeutka pozna podopiecznego, zacznie z nim pracować okazuje się, że więcej wydaje niż zarabia i jeśli ma rodzinę na utrzymaniu Jej decyzja jest jedyna z możliwych.
Dyrektorka GOPS idzie w zaparte – wszystko jest dobrze. Gdy tylko do mnie dociera informacja o poszukiwaniu przez świadczącą usługi firmę kolejnej terapeutki pytam oficjalnie gminnych urzędników czy wszyscy potrzebujący są objęci SUO i za każdym razem odpowiedź jest identyczna – TAK. Takiej odpowiedzi udzielono nawet wówczas gdy w ciągu dwóch tygodni pojawiły się dwa których treści jednoznacznie wynika, że chodzi o jedno o to samo dziecko.
Pod koniec ubiegłego roku na stronie BIP-u pojawiło się kolejne ogłoszenie o przetargu na świadczenie SUO. Okres objęty zamówieniem obejmował okres od stycznia do końca września.

Październik się zbliżał wielkimi krokami a świlczańki BIP milczał – żadnego ogłoszenia o kolejnym przetargu. Początkowo łudziłem się, że może nowa władza przejmie się losem tych kilkunastu mieszkańców gminy i ponownie SUO będzie realizowane na wysokim poziomie zarówno organizacyjnym jak i merytorycznym. Niestety już kilka dni przed dniem”0” wiedziałem że zmiany na lepsze nie będzie. Zapytacie skąd – powiem tylko tyle mam swoje wiarygodne źródła ;) Część rodziców jeszcze się łudziła …. I marzyła: jak by to było fajnie gdyby znowu na terapię przychodziły panie ze szkoły w Mrowli.

Początkowo w SIWZ-cie nie zwróciłem uwagi na pewien zapis:
20.3. Zamówienia uzupełniające:
1) będą udzielane temu samemu wykonawcy, z którym będzie zawarta umowa na wykonanie zamówienia niniejszego postępowania,
2) będą udzielane w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego,
3) nie przekroczą 50% wartości zamówienia podstawowego udzielonego w trybie przetargu nieograniczonego.

Ten zapis mówi wszystko, niestety. Lepiej nie będzie. Należy mieć nadzieję, że nie będzie gorzej.
Rzecz jasna nie byłbym sobą gdybym nie spróbował podnieść ciśnienia (pseudo)dyrektorce GOPS. Trzeba Ją zapytać oficjalnie o to co już się wie ;)
Tak na marginesie dodam że niektórzy rozsiewają plotki, że czyham na Jej stołek, niestety nie jest to prawda. Zapewne moje kompetencje są większe niż pani Benedykty P., niemniej jestem zadowolony ze swojej pracy to po pierwsze a po drugie moim warunkiem brzegowym jest totalna wymiana kadr w miejscowym OPS-się. A na to zapewne nikt się nie zgodzi.

I tak, cztery godziny po moim wniosku o udzielenie informacji publicznej na stronie BIP-u pojawia się informacja o zamówieniu z wolnej ręki.
Potwierdza to odpowiedź (niestety nie wiem czyja): W odpowiedzi na zapytanie o udostępnienie informacji publicznej z dnia 1.10. 2015r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świlczy informuje, że specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu Gminy Świlcza od 1 października 2015r. nadal realizuje firma: EDU –IT Augustyn, Niedbała, Pieprzycki Sp.j., ul. Hetmańska 120, 35-078 Rzeszów.

A rodzicom nie pozostaje mieć nadzieję, że do urzędu gminy wkroczą funkcjonariusze z trzeba literkami na plecach …..
Niestety gdyż obecna władza dzieci niepełnosprawne podobnie jaki poprzednia ma w głębokim poważaniu.

Na koniec powiem coś „optymistycznego” – podziwiam terapeutki które pracują w takich warunkach.

Podziel się