Obywatelski?

Właśnie trwa druga edycja rzeszowskiego budżetu obywatelskiego. Ja stary, głupi i naiwny sądziłem że po ubiegłorocznym debiucie, w tym roku będzie wysyp propozycji. Nic bardziej mylnego, propozycji jest dużo mniej a jedna trzecia z nich to i tak jeden projekt.
Jak mówią ludzie na mieście te niemal identyczne wnioski są autorstwa miejskich urzędników lub ich zaufanych osób. Miały one do wyboru – złożenie” odpowiedniej” propozycji albo zdanie się na łaskę i niełaskę tetryka Ferenca. O on rządzi jak rasowy stary komuch z Łubianki- z tym że nie strzela w tył głowy tylko wysyła na zieloną trawkę ;)
Przecież i tak wiadomo co wygra, przerabiamy to w czasie wszystkich konsultacji „społecznych”. Dodatkowo niemal cała pula pieniędzy pójdzie na jedną projekt i to wiadomo jaki.
To naprawdę zniechęca ludzi do jakiejkolwiek aktywności.
Czy ludzie wkładali by swój trud, poświęcali swój czas gdyby wiedzieli w jakim przyjdzie im brać udział cyrku?

Swój głos oddamy, a to co nas urzekło:
Ponownie pojawiła się propozycja EduCursus – specjalistyczna pomoc dla dzieci ze specjalnymi potrzebami
rozwojowymi i edukacyjnymi
. Szczegółowo opisywałem tą propozycję w ubiegłym roku. Byłem do niej nastawiony sceptycznie, aleosoby związane z tym projektem przekonały mnie że warto na nich oddać swój głos. I tak też uczynimy.
w tym roku to nasz faworyt. Na ich numerek to 31.
Drugi nasz głos oddamy na propozycję nr 42 Plac zabaw dla dzieci, młodzieży i rodzin na terenie Parku Sybiraków w lokalizacji określonej na załączonej mapce. No mapki może nie będę pokazywał, ale to nie tak daleko nas. A ponieważ wg autora propozycji to oferta dla wszyskich, nie zależnie od wieku to dlaczego nie.

Zaintrygowała mnie propozycja Świetlica socjo-terapeutyczna „Iskierka” przy parafii Opatrzności Bożej w Rzeszowie (zakup materiałów i środków dydaktycznych i terapeutycznych wykorzystywanych do przeprowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą). Jak wiecie zawsze interesują mnie takie rzeczy które mogły my służyć „naszym” dzieciom. Tak sobie czytam wniosek, fakt w tym roku Urząd Miasta poszedł na łatwiznę i nie można od razu odnaleźć tego co się chce tylko są zbiorcze uzasadnienia wniosków. Ale czytam, sobie czytam wszak idea świetlicy socjoterapeutycznej słuszna. Ta świetlica na pomagać wszystkim, dzieciom z rodzin wielodzietnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, ale nie tylko, gdyż są tam również wpisane dzieci z niepełnoprawnością intelektualną, ruchową. Nie wiem, co o tym sądzić, ale dla mnie to jakoś tego zbyt dużo. Dzieciaki z problemami z nauką to zupełnie inne problemy niż osoby niepełnosprawne. W naszej parafii działa świetlica (profilaktyczno – wychowawcza), notabene prowadzi ją moja koleżanka z podstawówki, gdzie dzieciaki zamiast plątać się bez celu po osiedlu mogą „pożytecznie” spędzić czas. I takie coś wg mnie ma sens, ale od razu mieszać w to osoby niepełnosprawne? Sądząc po nazwie wniosku, pracują tam terapeuci mający doświadczenie z dziećmi z autyzmem, zespołem Aspergera, epilepsją. Wszak chcą tylko zakupić pomoce dydaktyczne.

A w ogóle jak głosować?
to krótka instrukcja
Mieszkańcy Rzeszowa, którzy ukończyli 16 lat mogą głosować za pośrednictwem strony internetowej (http://bo.apex.erzeszow.pl/) lub poprzez wypełnienie formularza dostępnego w siedzibach rad osiedlowych, w biurze Rady Miasta Rzeszowa (Aleja Pod Kasztanami 8), Urzędzie Miasta Rzeszowa oraz w Punktach Obsługi Mieszkańców (CH Plaza, Galeria Handlowa Nowy Świat, Centrum Kulturalno-Handlowe Millenium Hall, hipermarket Real, hipermarket E.Leclerc). Inną możliwością jest zeskanowanie formularza i wysłanie go na adres: rbo@erzeszow.pl. Każdy może oddać głos na 2 dowolne projekty wpisując na karcie do głosowania numery zadań.
Głosować można do 14 lipca.

Podziel się