Bądź niebieski, nie zielony

Już jutro – 2 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który został ustanowiony sześć lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Dzień ten w wielu krajach, także w Polsce rozpoczyna Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. W tym dniu każdy może dowiedzieć się więcej o autyzmie i wyrazić swoją solidarność z osobami z autyzmem: oświetlić budynek na niebiesko, dodać coś niebieskiego do ubrania, propagować logo akcji np. na Facebooku, a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazać 1 proc. podatku lub darowiznę).

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu jest ogólnoświatowa akcja „Light It Up Blue”, której inicjatorem jest amerykańska organizacja Autism Speaks. W Polsce pod hasłem „Na niebiesko dla autyzmu” jest obchodzona od 2011 roku. Przed rokiem w geście solidarności z osobami z autyzmem na niebiesko zmieniły swoje oświetlenie tysiące budowli w ponad 600 miastach w 45 krajach.

W tegorocznej niebieskiej iluminacji wezmą udział m.in. Sejm RP, Pałac Kultury i Nauki, galeria Zachęta, wybrane sklepy Rossmann (Sopot, Poznań, Warszawa – 3 lokalizacje i Łódź), Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich, Manufaktura w Łodzi, Stadion Wrocław Ratusz w Poznaniu, siedziba Rzecznika Praw Dziecka.

Jurto zrób coś na niebiesko, np. załóż bluzkę, pomaluj paznokcie lub zapal lampkę w oknie ;)
nie bądź zielony

Podziel się