Kilka tygodni temu dostaliśmy z pobliskiej szkoły podstawowej pismo i informujące, że od września Julka powinna rozpocząć roczne przygotowanie przedszkolne. Umówiliśmy się z dyrektorem, opowiedzieliśmy co i jak, co planujemy. Dyrektor zażyczył sobie aby dostarczyć z poradni psychologiczno-pedagogicznej papier o konieczności odroczenia. Zapisaliśmy Julkę na wizytę, złożyliśmy stertę papierów i cierpliwie czekaliśmy na wyznaczony na początek marca termin badania przez psychologa. Dzisiaj dzwoni uprzejma Pani z poradni i informuje, że owszem można odraczać obowiązek szkolny ale rocznego przygotowania już nie. Julka czy chcemy czy nie od września musi iść do dawnej zerówki. Wg słów urzędniczki może zawsze powtarzać przygotowanie a jak już będzie całkiem źle to może ubiegać się o nauczanie indywidualne. Normalnie ciśnienie skoczyło ..nawet nie chcę mówić jak wysoko. I co tu robić? Miesiąc temu Julka rozpoczęła zajęcia z grupą o rok młodszą a już trzeba wszytko zmieniać.
Zadzwoniliśmy więc do kuratorium oświaty, aby dowiedzieć się więcej co i jak. Pani wizytator przez telefon wyjaśniła co i jak. Powiedziała kilka ciepłych słów o kompetencjach pan z poradni i nas uspokoiła. Musimy tylko zanieść do szkoły orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i to wystarczy aby Julka mogła dłużej chodzić rok dłużej ze swoimi nowymi kolegami i koleżankami.
Trzeba szybko zanieść papiery do szkoły i czekać na rozwój sytuacji.
A poniżej wyjaśnienie opracowane przez specjalistę:
Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku od 3do 6 lat. Dziecko 6-letnie jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 6 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat. Obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat. W tym przypadku obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego rozpoczyna na rok wcześniej, zanim zacznie chodzić do szkoły. Oznacza to, że skutkiem prawnym przedłużenia wychowania przedszkolnego – w kontekście instytucji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego – jest odroczenie obowiązku szkolnego dzieci w wieku powyżej 6 lat mających przedłużone wychowanie przedszkolne.
Aby jednak można było przedłużyć wychowanie przedszkolne (odroczyć obowiązek szkolny) należy posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Jeżeli dziecko ze sprzężoną niepełnosprawnością posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, to może mieć przedłużone wychowanie przedszkolne i w konsekwencji odroczony obowiązek szkolny maksymalnie do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat.
W odniesieniu natomiast do dzieci nieposiadających tego orzeczenia – wychowanie przedszkolne może być przedłużone – czyli w konsekwencji obowiązek szkolny może być odroczony – na zasadzie ogólnej, tj. z ważnych przyczyn nie dłużej niż o jeden rok.
-
http://chmielakowo.blogspot.com/ Oliwciowa Mama
-
http://antulek.blogspot.com AntosiowaMama
-
http://www.pomocdlajustynki.pl Danuta mama Justynki
-
http://www.dlakubusia.com.pl zosia