Piątkowo

Julkę dzisiaj dopadła jesienna depresja. Zawsze w czasie pokonywania pieszego odcinka drogi do przedszkola jest bardzo rozmowna. Dzisiaj milczała jak grób, na zadawane pytania cichutko coś odpowiadała pod nosem. Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, nawet nie zainteresowała się rozpoczęciem prac przez drogowców na ulicy która niemal codziennie pokonujemy. A było tam zgromadzono sporo sprzętu bowiem drogowcy dostali ambitne zadanie zaasfaltowania kostki granitowej – kocich łbów którą przez kilkanaście ostatnich dni pieczołowicie oczyszczali z wcześniej ułożonego asfaltowego dywanika.
Wczoraj wieczorem, w czasie bezmyślnego przełączania kanałów w telewizorze, przypadkiem natrafiliśmy na TVP Polonia na rozmowę o autyzmie. Widzieliśmy tylko fragment audycji, lecz usłyszeliśmy coś bardzo ważnego – obecnie autyzm diagnozuje się nim dziecko ukończy 2 lata. Nowym czytelnikom bloga informuje – gdy Julka kończyła dwa lata już była po diagnozie i miała idącą pełną para intensywną terapię. Jeśli jakiś „specjalista” uważa aby z ewentualną diagnozą autyzmu wstrzymać się do ukończenia przez dziecko 3 roku życia to może powinien pomyśleć nad zmianą zawodu.

Przez kilka ostatnich miesięcy aby móc komentować wpisy na blogu należało zagrać w krótką gierkę.
Ponieważ było to bardzo uciążliwe i zniechęcało czytelników do dodawania komentarzy, postanowiliśmy zliberalizować politykę antyspamową.
Od dzisiaj komentarz jest sprawdzany w czasie rzeczywistym –w czasie jego pisania. I jeśli specjalnie powołana do tego celu komórka tajnych współpracowników uzna komentarz jako potencjalny spam przydzieli do rozwiązania zadanie niespodziankę.

Podziel się
 • takajaka

  Mój Adaśko jutro kończy 2latka,a wczoraj padły słowa:Całościowe Zaburzenie Rozwoju.Diagnozujemy się w Poradni Autyzmu w Rzeszowie.Babki stwierdziły,że rzeczywiście pokutuje takie przekonanie,że do 3lat dziecko może się zmienić.Ja rozumiem,że rodzice mogą chcieć odsuwać w czasie diagnozę,bo się po prostu boją.Ale lekarze?Pozdrawiam

  • rodzice_julki

   Diagnoza to podstawa, bez niej nie można uzyskać jakiejkolwiek pomocy w zakresie rehabilitacji. Prawda jest okrutna – im szybciej tym lepsze rokowania na przyszłość.

 • Kasia

  no to az strach coś pisać bo a nuż program wezmie mnie za szpiega haha. No niestety u nas diagnoza tuż przed 3cimi urodzinami, stanowczo za pózno, żeby kiedyś wiedziała tyle o autyzmie co dziś to juz po ukończeniu roczku miałby diagnoże, ale wierze że mimo tego damy radę

 • http://pokochajciekubusia.pl/ babcia Gosia

  Trzymaj się Maluszku…śliczna z Ciebie dziewczynka. Uśmiechaj się i walcz z całych sił , rozplątuj te supełki, które główkę splątały..Za czas jakiś wszystko będzie dobrze!!
  Przytulam bardzo, bardzo mocno!

 • http://www.pomocdlajustynki.pl/ Danuta mama Justynki

  No tak, czasami tych „niedouczonych” specjalistów należy douczyć. Podobną sytuację miałam w tym tyg. Tylko ja ponoć kupiłam sobie dla małej diagnozę!!!