Retro bajki

Z okazji Dnia Dziecka – między 31 maja a 3 czerwca – w internecie będzie można obejrzeć klasykę polskiej animacji dla najmłodszych.  Za darmo udostępni je Narodowy Instytut Audiowizualny.

Zostaną zaprezentowane kreskówki, pochodzące z lat 50., 60. i 70. Wśród nich Jacek Śpioszek , w której to bajce bohater walczy z papierowymi maczugami, jeździ automobilem i ratuje pociąg przed wykolejeniem. Z kolei Wiosenne przygody krasnala  przeniosą dzieci ze świata pościgów do spokojnego lasu i jego mieszkańców. Zaś do kąpieli przed snem zachęcą dwie bajki:  Małpa w kąpieli i O grzebieniu, który nie chciał myć zębów.

Animacje będą emitowane w cyklu porannym i wieczornym (godz. 9.00-11.00 oraz 18.00-20.00) na stronie głównej NInA, w blokach tematycznych, m.in.: Przygody, Mój dzień, Witold Giersz, Animacyjny zwierzyniec, czy Muzyka i obraz. Animacje pochodzą głównie z archiwum Studia Miniatur Filmowych, które od 1958 roku wyprodukowało ponad 1500 filmów, przede wszystkim animacji. Często towarzyszy im muzyka, przeważnie jazzowa, w wykonaniu wybitnych polskich artystów.

Dla zainteresowanych szczegółowy program: poranków i wieczorynek.

Obrazy animowane zostały tak dobrane, aby były odpowiednie dla najmłodszych widzów i też nie nudziły tych trochę starszych. Te wyjątkowe obrazy, które przeszły do klasyki polskiej animacji, do dziś zachwycają swoją prostotą i artyzmem

Źródło: NInA

 

Podziel się