Niepełnosprawni mają dobrze ;)

Kilka tygodni temu można było przeczytać w prasie iż w Nowym Sączu, prezydent miasta zamierza likwidować klasy dla dzieci autystycznych w zwykłej szkole podstawowej. Podstawowym argumentem jest ograniczanie kosztów. W artykule podaje się koszt utrzymania dziecka autystycznego w dotychczasowym miejscu oraz koszt edukacji zdrowego dziecka. Różnica jest ogromna. Ale nie można przeczytać jaką subwencję oświatową dostaje miasto na każde z tych dzieci!. Dlatego dla zupełnego laika argument iż miasto wyda na edukację autystyka trochę mniej (ale tez znacznie więcej niż na zdrowego ucznia) jest przekonujący. Z treści artykułu nie wynika czy miasto wydaje więcej na ucznia autystycznego niż dostaje z Ministerstwa Edukacji pieniędzy czy też wydaje mniej a chce wydawać jeszcze mniej. A „zaoszczędzone’” pieniądze wydać  na zupełnie inny cel.

W ostatnim czasie pojawił się raport NIK o szkołach specjalnych w systemie informacji oświatowej. Wynika z niego iż dyrektorzy większości publicznych szkół specjalnych wprowadzają nieprawdziwe dane do systemu informacji oświatowej. W efekcie niektóre samorządy otrzymują zawyżone subwencje. Czy w wyniku tych działań niepełnosprawne dzieci mają zapewnioną lepszą edukację? Prawdopodobnie nie!

Oczywiście wspomniane wyżej wydarzenia są bardzo szeroko komentowane na forach portali internetowych.
Najbardziej aktywni są oczywiście „dyżurni” komentatorzy którzy komentują wszystko i wszędzie, nie mając ku temu ŻADNEJ wiedzy. Wg nich rodzice dzieci niepełnosprawnych  (w ty ja) powinni się cieszyć z tego co otrzymują od Państwa a wszelkie nasze żądania wynikają wyłącznie z roszczeniowego podejścia do życia.

A zapomniał bym o bardzo ważnym  – w ubiegłym tygodniu był obchodzony Europejski Tydzień Pomocy Dzieciom i Osobom Autystycznym. Dla Julki był to normalny tydzień pracy. Tylko przez kilka dni dostawała prezenty mikołajowe;) – wręczanie prezentów zostało specjalnie podzielone na kilka rund, aby mogła cieszyć się z każdego otrzymanego prezentu.

Podziel się
  • http://www.megamocni.pl/ Emil

    Ja również jestem komentatorem i wiem jedno – to śmieszne co daje rząd w formie zapewnienia podstawowych funduszy na utrzymanie. Za te pieniądze nawet zdrowa osoba nie jest w stanie żyć na podstawowym poziomie (przyp. że obecnie to 820 zł + 153zł na utrzymanie osoby-rodzica dziecka i dziecka wymagającego szczególnej opieki).