Wieczorne przetwarzanie danych

Ostatnio pojawiło się u Julki „wieczorne przetwarzanie danych”. Po kąpieli, leżąc pod kołderką przytulona do swoich misiów Jula rozpoczyna nam opowiadać o tym co działo się w ciągu dnia, ale i nie tylko. Możemy się np.  które z dzieci było w przedszkolu, co każde z nich jadło na śniadanie. W przedszkolu do którego uczę cza Julka – śniadanie zapewniają rodzice. Julka ostatnio na śniadanie je płatki z mlekiem, gdyż w dalszym ciągu trwa oswajanie ze znajdującą się w przedszkolnej kuchni mikrofalówką. Obecnie w przedszkolu trwają przygotowania do jasełek, odbywają się pierwsze próby, więc wieczorem Julka w bardziej lub mniej zrozumiały sposób śpiewa nam kolędy.

A oto zestaw najciekawszych powiedzonek minionego tygodnia:

 • Jedz szybko obiadek, będzie nagroda.
 • Zadzwonił dzwonek, koniec bajki.
 • Będzie kara, nie ma kary.
 • Nie ma nagrody, nie ma punktu, nie ma lizaczka.
 • Kotku, idź do domku.

Na podstawie takich powiedzonek, i po konfrontacji z Julki przedszkolną opiekunką możemy się dowiedzieć jak przebiegał Julki dzień.
Aby nie stymulować Julki, przez kilka minut  rozmawiamy z Julką o tym co robiła, gdzie była. Później opuszczamy ją samą w Jej pokoju, a Ona jeszcze przez chwilę, coraz ciszej i wolniej opowiada o tym wszystkim swoim misiom.
W przedszkolu nauczyła się posługiwać „przyszłością”. Często mówi: teraz nie, potem. Niestety musimy uważać bo niekiedy jest to nadużywane. Zdarza się bowiem iż pytana czy chce iść za potrzebą do łazienki mówi potem a już na pierwszy rzut oka widać iż każda minuta jest ważna by zapobiec przemoczeniu majteczek.
Bardzo spodobało się Jej tajemnicze słowo weekend. Po raz pierwszy usłyszała je od swojej logopedki po zajęciach odbywające się w sobotę. Rzeczywiście były to jej ostatnie zajęcia w tygodniu, więc rozpoczynała weekend. Ale Julka skojarzyła sobie to z końcem zajęć. I teraz każdego dnia, a nawet kilka razy dziennie można z Jej ust usłyszeć: Masz weekend.

Podziel się
 • Marta

  Kochane tajemnicze Juleczko z mamą,
  Przypadkowo trafiłam na waszą wspaniała stronę.
  Serdecznie pozdrawiam.
  Dzisiaj Julcia ślicznie pracowała.