Kobiece humory

W sobotę Julka była bardzo nieznośna. Wszystko ją denerwowało, po całym mieszkaniu rozrzucała rzeczy. Na jakąkolwiek próbę ogarnięcia chaosu reagowała histerycznym płaczem. Chyba każdy rodzic dziecka autystycznego przeżył takie chwile. Takie a nie inne zachowanie Juli było wywołane przez mamę, która w ramach odreagowania codziennych trudności z wychowaniem dziecka niepełnosprawnego po raz kolejny rozpoczęła naukę w trybie zaocznym. A przecież powszechnie wiadomo, że Julka ma monopol w rodzinie na edukację ;)
Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami Julka już polubiła swoją przedszkolną opiekunkę (p. Dorotkę). Bardzo cieszy się na jej widok, co jeszcze kilkanaście dni temu było nie do pomyślenia.
Niestety ostatnio stają się bardziej odczuwalne Julki echolalie, szczególnie te odroczone. Ma kilka „ulubionych” zwrotów których używa w najmniej oczekiwanych momentach. Na szczęście nie są to jakieś „brzydkie” słowa. Bardzo lubi powtarzać Babcia kupi mięso, Tutaj oraz Dwa razy.
Ponieważ pasowanie na przedszkolaka zbliża się bardzo szybko, a Julka nie chciała się uczyć swojej kwestii w przedszkolu musieliśmy troszeczkę poćwiczyć w domu. Teraz już ładnie umie powiedzieć swój fragment wierszyka, ale zobaczymy czy nie zje Jej trema w czasie występu przed rodzicami. Nawet w czasie nauki tego prostego wierszyka dochodziło do zabawnych sytuacji – Julka nie potrafi odmieniać wyrazów.  W czasie recytacji wierszyka powinna powiedzieć  z muchomorkiem a mówiła muchomorek. Później nauczyła się mówić muchomor   kiem i wiele osób pytało się co to jest to tajemnicze kiem.
W typowy dla siebie sposób Julka odpowiada na pytania, raz odpowie poprawnie na pytanie, innym razem gdy zna odpowiedź z rozbrajającą szczerością powie tylko Jula umie.
Wielu rodziców dziwi się widząc rozwój mowy u Julki. Pytają jak długo chodzi do logopedy, kiedy było widać pierwsze efekty. A więc Julka terapię logopedyczną rozpoczęła 2 lata temu, gdy miała ok. 1,5 roku. I na początku ku naszej rozpaczy nie było widać żadnego efektu ciężkiej pracy. Gdy była diagnozowana w Synapsisie, powiedziano nam iż prawdopodobnie BĘDZIE mówić, to dodawało nam sił w trudnych chwilach.

Podziel się